Jak należy dbać i pielęgnować nagrobki wykonane z granitu naturalnego

W jaki sposób dbać o nagrobek, tak by wyglądał zawsze na nowy?

Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie:”Czy jest to w ogóle możliwe…?”-opowiadam: „Oczywiście, że tak” – jednak musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach!

Na sam początek podstawową sprawą będzie uzyskanie pewnej! informacji z jakiego materiału został zrobiony nasz nagrobek. Mam tu na myśli kamieniarza-produkującego nagrobki, doświadczonego w swym fachu, a nie sprzedawcę nagrobków niewiadomego pochodzenia, potocznie zwanego „handlarzem”. Jeśli zdarzyło się tak, że nagrobek zamówiliśmy u osób zajmujących się jedynie handlem czyli sprzedażą wyrobów gotowych – proponujemy zasięgnąć pomocy trochę głębiej (np. udać się ze zdjęciem naszego wyrobu z kamienia i dać pod lupę kolorystykę fachowcowi typu kamieniarz).

My również chętnie pomożemy w razie potrzeby – zapraszamy do kontaktu (info@nagrobkimoldysz.pl)

Materiałem, który bez wątpienia uważam za najlepszy do wytwarzania nagrobków jest granit. Jest to kamień naturalny przyjmujący różne struktury i barwy, doskonale odporny na warunki atmosferyczne, bez najmniejszych problemów poradzi sobie zarówno z działaniem silnego słońca jak i mroźnej zimy. Na rynku istnieje wiele różnych odmian granitu pochodzących z najdalszych zakątków świata. Różnią się one od siebie przede wszystkim barwą, gęstością czy charakterystycznym użyleniem.

Najbardziej trwałe i wysokiej jakości są granity drobnoziarniste takie jak np:

 • Impala – kamień o odcieniach czerni i grafitu, kraj pochodzenia RPA
 • Szwed – kamień czysto czarny, kraj pochodzenia Szwecja
 • Kuru Grey – kamień w odcieniach szarości, kraj pochodzenia Finlandia

Kamienie te odpowiednio obrobione i wypolerowane nie wymagają konieczności impregnowania chemią specjalistyczną. Pozostają w swym blasku przez długie lata, nie tracąc naturalnego połysku, są bardzo trwałe, odporne na ścieranie – gwarancja na lata zadowolenia.

Jak wiadomo gusta i opinie są różne dlatego na rynku istnieje jeszcze wiele innych odmian granitu pochodzących z najdalszych zakątków świata o mocnym użyleniu, co charakteryzuje je niepowtarzalnością i wyjątkowym pięknem. Różnią się one od siebie barwą, gęstością czy charakterystycznym użyleniem. Do najbardziej trwałych o wysokiej jakości egzotycznych w swej strukturze granitów drobnoziarniste możemy zaliczyć:

 • Wiscont White – granit w odcieniach bieli  szarości z czarnym smugami, kraj pochodzenia Indie
 • Orion – granit w odcieniach fioletu i brązu ze smugami z kolorze szarym, kraj pochodzenia Indie
 • Verde Marina – granit w odcieniach bieli, szarości, zieleni ma smugi, kraj pochodzenia Indie

Na powierzchni płyt w ich strukturze czasami występują mikro-szczeliny charakterystyczne dla tych odmian granitów. Jeżeli zdecydujemy się, na któryś z granitów o charakterystycznym pięknym użyleniu musimy pamiętać aby nasz nagrobek poddawany został impregnacji specjalną chemią kamieniarską.
Preparaty marki Tenax od lat służące naszym klientom doskonale sprawdzają się w warunkach cmentarnych. Doskonale zamykają pory i mikro-szczeliny oraz w znaczący sposób ożywiają kolor nagrobka. Sama. Impregnacji należy dokonywać mniej więcej raz na pól roku. W ten sposób uczynimy nasz nagrobek wyglądającym zawsze pięknie.

Chciałbym teraz opisać w kilku punktach, jak w sposób podstawowy a pewny! dbać o czyszczenie oraz konserwację nagrobka w warunkach cmentarnych.

 1. Zabrudzony nagrobek należy oczyścić na sucho za pomocą szmatki lub szczotki. Całość dokładnie wymieść z powierzchni nagrobka.
 2. Nagrobek myjemy normalną wodą o dowolnej temperaturze za pomocą np. gąbki czy szmateczki z mikrofibry oraz zwykłego płynu do mycia naczyń.
  NIE ZALECAMY! stosowania preparatów do kamienia oferowanych w marketach (pozostawiają dziwne, tłuste smugi na kamieniu).
 3.  Nagrobek możemy wypolerować za pomocą suchej szmatki (my polecamy stosowanie szmatki z mikrofibry marki „Jan Niezbędny”- mycie i polerowanie w jednym).
 4. Jeżeli nie możemy domyć ciężko zabrudzonych powierzchni nagrobka zapraszamy do kontaktu z nami, zaproponujemy sprawdzone preparaty typu kwas, który bez problemu usunie nawet najgorsze plamy czy osady powstałe na pomniku.
 5. Gdy nasz nagrobek jest już czysty i lśniący możemy zastosować impregnat marki „Tenax” (pamiętajmy o częstotliwości stosowania).
 6. Nawet stary nagrobek, stojący na cmentarzu długie lata może będzie wyglądał jak nowy.