Mała encyklopedia o liternictwie nagrobkowym. Jak wybrać by nie dać się nabrać!

Jak idealnie dopasować litery do nagrobka?

Wybierając nagrobek w zakładzie kamieniarskim dla naszych najbliższych bardzo często borykamy się z problemem doboru odpowiednich liter do fasonu nagrobka. Sam wybór modelu oraz koloru kamienia na pewno nie należy do łatwych a to za sprawą szerokiej oferty granitów występujących na rynku czy też wzorów dostępnych u kamieniarza. Po długich i wyczerpujących naradach rodzinnych jak i dzięki fachowym poradom osób sprzedających w końcu dokonujemy wyboru pomnika, lecz tu droga się nie kończy…

Po ustaleniu wszelkiego rodzaju obróbek kamieniarskich czy też galanterii na samym końcu stoimy przed wyborem odpowiednich liter usytuowanych na grobie bliskiej nam osoby. Sprawa na pozór oczywista po dłuższej chwili wcale nie wydaje się taka łatwa. Do wyboru mamy mnóstwo liter począwszy od liter grawerowanych poprzez różnego rodzaju wyroby sztuczne takie jak plastik a skończywszy na literach metalowych.

Mało tego, musimy także pamiętać, że do wyboru mamy różne rodzaje czcionek, które niekoniecznie muszą pasować do naszego nagrobka. Jak zatem dobrać litery aby wszystko zagrało?

Postaram się krótko wytłumaczyć jak szybko i sprawnie tego dokonać.

Litery grawerowane

Grawerowanie to jedna z najczęściej wybieranych metod zdobienia tablic nagrobnych. Polega na płytkim wyżłobieniu powierzchni liter osadzonych na tablicy za pomocą piaskarki. Dzięki zastosowaniu plotera tnącego zintegrowanego z oprogramowaniem typu Corel Draw możemy przybierać przeróżne kształty i wielkości liter. Pamiętać musimy aby kształt liter współgrał z całością nagrobka ponieważ nie każdy litery pasować będą do wybranego przez nas pomnika.
Najbardziej wybierane wśród naszych klientów czcionki to:

Różne rodzaje czcionek

Litery grawerowane dzięki łatwości i szybkości ich wykonania należą do najtańszych. Cena pojedynczej litery grawerowanej wynosi 5,00 zł.
Do wyboru mamy litery grawerowane surowe (tylko wypiaskowane) lub też malowane farbą do tego przeznaczoną na kolory biały, siwy czarny czy też złoty

Litery pozłacane

W przypadku liter złotych technologia ich wykonania jest taka sama jak w wyżej omawianych literach grawerowanych. Po wykonaniu dokładnego piaskowania powierzchni litery następuje jej oczyszczenie z pyłu powstałego w wyniku grawerowania a następnie nakładane zostaje 24 karatowe złoto w formie cieniutkich płatków. Całość wygląda bardzo okazale. Zdecydowanie odznacza się na powierzchni nagrobka. Raczej znajduje swoje zastosowanie w połączeniu z ciemnymi granitami taki jak np. Szwed, Impala czy Vanga.
Średnia półka cenowa- 12,00 zł za literę. Bez wątpienia inwestycja na lata warta swojej ceny.

litery złocone

 

Litery metalowe firmy QMD

https://akcesorianagrobkowe.pl/

Materiał z którego produkowane są akcesoria to stal nierdzewna kwasoodporna, o wysokich parametrach , które gwarantują odporność na warunki atmosferyczne. Litery o których mowa to litery chromoniklowe produkowane w Rybniku przez renomowaną firmę.
Cały montaż liter wymaga precyzji oraz czasu. Każda z liter osadzana jest w odpowiednim miejscu wcześniej nawierconym przez kamieniarza. Bardzo elegancki litery mogą być ozdobą każdego nagrobka niestety uchodzą za jedne z najdroższych. Pojedyncza litera wraz z jej osadzeniem kosztuje nawet 20,00 zł. Bardzo piękne i cenne czasami stają się łatwym łupem cmentarnych złodziei nie szanujących czyjegoś mienia.

 

Litery metalowe firmy Caggiati

http://www.caggiati.it

Firma Caggiati to włoski producent aplikacji nagrobnych z metalu. Dominują tu wyroby głównie z brązu. Producent od lat jest liderem w branży ciągle zaskakuje nowymi pomysłami i unowocześnieniami już istniejące przy zachowaniu wysokiej jakości swoich wyrobów. Litery jedyne w swoim rodzaju potrafią przyozdobić wybrany przez nas nagrobek w dużym stopniu czyniąc go ekskluzywnym. Droga rzecz lecz bez wątpienia warta uwagi (20,00 zł/sztuka wraz z osadzeniem). Niestety jak opisane litery w rozdziale nr 3 także narażone na kradzież osób trzecich.

www.caggiati.it

 

Litery imitujące metal

Nowość w naszej ofercie. Długo pracowaliśmy nad zaprojektowaniem oraz doborem odpowiednich materiałów odpornych na promienie UV i różne inne działania atmosferyczne na jakie narażone są litery osadzane na tablicach nagrobnych. Litery wytwarzane są z wysoko gatunkowego laminatu o grubości 3 mm. Do wyboru kilka kolorów liter (srebrne, czarne, złote…) doskonale imitują wyroby metalowe. Nie są narażone na kradzieże i związane z tym uszkodzenia nagrobka ponieważ nie są osadzane na tablicy w sposób taki jak tradycyjne metalowe litery. Osadzenie ich polega jedynie na przyklejeniu w odpowiedni sposób. Szybkie i łatwe zarówno w montażu jak i demontażu przy umiarkowanej cenie (10,00 zł/szt. wraz z montażem). Produkt szczególnie polecany i warty uwagi.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych liter grawerowanych do dyspozycji mamy różnorodne czcionki zarówno pod względem kształtu jak i gabarytów.

litery z laminatu
Litery z tworzywa sztucznego

Podsumowując, liternictwo mocno wpływa na całokształt nagrobka. Wybierając odpowiednie dla nas litery musimy być przygotowani do podjęcie ważnej decyzji wpływającej na wygląd nagrobka. Nie każdy rodzaj liter musi pasować do wybranego przez nas pomnika. Starajmy się dopierać litery w sposób przemyślany a także adekwatny do naszej kieszeni i ceny nagrobka. My możemy jedynie doradzić w tej kwestii w sposób rzetelny i fachowy tak aby tworzyć wyjątkowe dzieła jakimi są nagrobki.