Aranżacja przestrzeni wokół nagrobka – co wybierzesz ?

Decydując się na zakup nagrobka i zamontowanie go na wcześniej wykupionym miejscu cmentarnym pamiętać musimy nie tylko o samym pomniku lecz także o jego otoczeniu.
Przekonany jestem, że stojący na cmentarzu nowo postawiony nagrobek, odpowiednio zaprojektowany i obrobiony przez kamieniarza powinien zostać zaaranżowany w odpowiedni dla niego sposób w granicach wyznaczonego pola.
Decyzja o tym czy wyłożyć granice pola nagrobnego jest oczywiście indywidualna. Osobiście uważam ,że jest to konieczne. To tak jak by postawić nowy dom i nie zrobić wokół niego ścieżek czy parkingu.
Oto kilka propozycji, które uważam za najciekawsze. Uszereguje je od najtańszej do najdroższej wersji.

  • Kostka cementowa

Wyłożenie chodnika wokół nagrobka tzw „polbrukiem” czyli kostkami cementowymi w kształcie prostokąta jest jednym z najpopularniejszych a zarazem najtańszych sposobów brukowania chodnika przy nagrobku. Kształt i odcień szarości bruku jest bardzo uniwersalny, dlatego pasuje praktycznie do każdego rodzaju granitu. Wyłożenie ścieżki kosztuje 320 zł/ m2. Podana cena dotyczy materiału oraz montażu (kostka+wykończenie krawężnikiem).

  • Kostka granitowa

Dzięki inwestycji jaką był zakup maszyny (kostkarki) do łupania kamienia poszerzyliśmy naszą ofertę kostkę granitową, która dominuje estetyką, trwałością i praktycznością w śród materiałów ogólno dostępnych. Jest to kostka surowo łupana z charakterystycznymi nieregularnymi ścianami o wymiarze 4/6. Oferta zawiera kostki w różnych kolorach granitu. Od szarych, czarnych, brązowych po różne kolory. Wyłożona ścieżka przy nagrobku surową kostką granitową doskonale komponuje z polerowanymi elementami pomnika. Koszt wykonania kostki granitowej 470 zł/m2. Podana cena dotyczy materiału oraz montażu (kostka+wykończenie krawężnikiem).

  • Elementy granitowy

Ostatnim z proponowanych przez nas wykończeń jest obłożenie nagrobka pasami ciętymi na wymiar z granitu palonego (antypoślizgowego). Bardzo ciekawe połączenie nie tylko ze względów estetycznych ale także praktycznych. W odróżnieniu od kostki cementowej czy granitowej przy zastosowaniu pasów granitowych mamy do czynienia tylko z fugami występującymi w miejscu łączeń elementów (max. 4). Palony granit jest jaśniejszy od polerowanego, doskonale kontrastuje z polerowaną powierzchnią nagrobka. Koszt wykonania pasów granitowych (materiał +montaż) to 700 zł/m2. Propozycja może nie najtańsza ale na pewno warta swej uwagi. Godna polecenia dla każdego koloru granitu.